1.1. Mittetulundusühingu nimi on Eesti Rohetehnoloogia Liit (edaspidi nimetatud: Liit), mis tegutseb ka inglise keelse kaubamärgi all Estonian Cleantech Association (lühidalt: Cleantech Estonia).
1.2. Liidu asukohaks on Tallinn.
1.3. Liit on Eesti rohetehnoloogia ettevõtete vabatahtlik ühing, mis esindab rohetehnoloogia ettevõtete huvisid. Liidu liikmed tegelevad keskkonda ja kliimat säästvate toodete, teenuste ja protsesside arendamise, kaubandamise, kasutamise, rahastamise ja muul moel toetamisega. Liidul võivad olla ka toetajaliikmed ja partnerid, kellel ei ole Liidu Üldkoosolekul hääleõigust.
1.4. Liit on eraõiguslik juriidiline isik, mis juhindub oma tegevuses Eesti Vabariigi mittetulundusühingute seadusest, muudest seadustest ja käesolevast Põhikirjast.
1.5. Liit vastutab oma kohustuste täitmise eest oma varaga. Liidu liige ei vastuta Liidu kohustuste eest ning Liit ei vastuta liikme kohustuste eest.
1.6. Liidu tegevuse eesmärgiks ei ole majandustegevuse kaudu kasumi saamine. Liit võib omatulu kasutada ainult käesoleva Põhikirja punktis 2 nimetatud eesmärkide saavutamiseks. Liit ei või jaotada kasumit oma liikmete vahel.
1.7. Liit moodustab oma eesmärkide saavutamiseks vajalikud juhtimis-, kontroll- ja tööorganid Põhikirja ning seadustega ettenähtud korras.
2.1. Liidu eesmärk on suurendada rohetehnoloogia ettevõtete edukust, võimendada jätkusuutliku majanduse arengut ning vähendada majanduse negatiivset mõju keskkonnale ja kliimale.
2.2. Liit viib ellu tegevusi, mis panustavad Liidu eesmärki, sh järgmisi:
2.2.1 ühendab ja esindab Eesti rohetehnoloogia ettevõtteid (vt definitsiooni punkt 1.3);
2.2.2 toetab ja arendab koostööd valdkonna siseselt ja väliste partneritega, sh rahvusvahelist;
2.2.3 arendab Eesti kui rohemajanduse eestvedaja rahvusvahelist mainet;
2.2.4 edendab rohetehnoloogia ettevõtete dialoogi ja koostööd Eesti ning Euroopa Liidu avaliku sektoriga, toetab valdkonna arenguks vajaliku regulatiivse keskkonna loomist;
2.2.5 koordineerib rohetehnoloogia valdkonna arengu eesmärkide seadmist, koondab valdkondlikke andmeid ning teostab uuringuid ja analüüse;
2.2.6 kommunikeerib oma liikmetele ja laiemale avalikkusele rohetehnoloogia valdkonda puutuvat informatsiooni;
2.2.7 arendab muid liikmetele vajalikke või kasulikke tegevusi, mis on kooskõlas käesolevas Põhikirjas nimetatud Liidu eesmärkidega.
3.1. Liikmeks vastuvõtmist võib taotleda iga füüsiline, eraõiguslik ja avalik-õiguslik juriidiline isik.
3.2. Liikmeks astumiseks esitatakse Liidu juhatusele avaldus ja muu juhatuse poolt nõutav informatsioon. Liikmeks vastuvõtmise otsustab Juhatus ja kinnitab Nõukogu 1 kuu jooksul.
3.3. Liikmete kõik õigused tekivad pärast jooksva kalendriaasta liikmemaksu tasumist. Liikmete ja maksude arvestust peab Juhatus.
3.4. Liidust väljaastumiseks esitab liige Juhatusele avalduse, mis rahuldatakse 1 kuu jooksul. Avalduse rahuldamine ei vabasta liiget sissenõutavaks muutunud rahaliste kohustuste täitmisest, sh jooksva kalendriaasta liikmemaksu tasumisest. Tasutud jookva kalendriaasta liikmemaks tagastamisele ei kuulu.
3.5. Liikme võib Liidust välja arvata ka Üldkoosolekul osalevate liikmete poolthäälte enamusega, kui liige ei tasu liikmemaksu või kahjustab Liidu mainet. Juhatus teatab väljaarvamise ettepanekut arutava koosoleku toimumisest väljaarvatavale liikmele vähemalt kaks nädalat ette. Väljaarvataval liikmel on õigus esitada oma selgitused. Liikme Liidust väljaarvamine ei vabasta liiget sissenõutavaks muutunud rahaliste kohustuste täitmisest, sh jooksva kalendriaasta liikmemaksu tasumisest.
3.6. Liidu liikmete õigused ja kohustused tulenevad seadusest, Põhikirjast ja Üldkoosoleku otsustest.
3.7. Juhatus võib kehtestada väljaspool Liidu liikmeskonda eri (nt toetajaliikme) staatusi, kellele ei kohaldu seadusest ja Põhikirjast tulenevad Liidu liikmete õigused ja kohustused.
4.1. Liidu juhtorganiteks on Üldkoosolek, Nõukogu ja Juhatus.
4.2. Liidu kõrgeimaks organiks on Üldkoosolek:
4.2.1 Üldkoosolek toimub vähemalt korra aastas või vastavalt vajadusele. Üldkoosoleku kokkukutsumisest teavitatakse Liikmeid e-posti teel vähemalt 14 kalendripäeva enne koosoleku toimumist. Üldkoosolek on otsustusvõimeline sõltumata osalejate arvust;
4.2.2 Üldkoosoleku pädevuses on liikmemaksude kehtestamine ja muutmine, Liidu tegevuskava ning eelarve kinnitamine. Lisaks on Üldkoosolekul kõik seadusest tulenevad õigused.
4.3. Liidul on Nõukogu, mis vastab mittetulundusühingute seaduses sätestatud muu organi nimetusele ja mis täidab käesolevas põhikirjas määratletud ülesandeid:
4.3.1 Nõukogusse kuuluvad isikud valib Üldkoosolek. Nõukogu liikme volitused kehtivad kuni kolm aastat, kui Üldkoosolek ei ole määranud lühemat volituste kehtivust. Nõukogusse kuulub 7-11 liiget, täpse liikmete arvu määrab Nõukogu iga koosseisu valimisel Üldkoosolek. Nõukogu koosseisu liikmetest vähemalt pooled on naised. Nõukogu liikmete arvestust peab Juhatus;
4.3.2 Nõukogusse kuuluvatel isikutel on pikaajalised ja põhjalikud teadmised, oskused ning kontaktid, mis toetavad Liidu eesmärke ja tegevusi. Nõukogu koosseis on kollektiivselt pädev järgnevates valdkondades:
• rohetehnoloogia ettevõtte juhtimine;
• rohetehnoloogiatesse investeerimine;
• rohetehnoloogiatesse puutuv haridus ja teadusarendus;
• riigisektori struktuur, protsessid ja kontaktivõrgustik;
4.3.3 Nõukogu liige võib tagasi astuda enne volituste lõppemist, teatades sellest Juhatusele vähemalt kuu aega ette. Nõukogu liikme võib ka enne volituse lõppemist tagasi kutsuda, kui nõukogu liikme tegevus on vastuolus Liidu tegevusega ja/või kahjustab Liidu mainet;
4.3.4 Nõukogu kinnitab enda töökorralduse ning valib endi seast esimehe, kes korraldab nõukogu tööd. Nõukogu annab oma tegevusest aru Üldkoosolekule;
4.3.5 Nõukogu koosolekud toimuvad vähemalt kord kuus ja vastavalt vajadusele tihedamini. Nõukogu koosoleku kutsub kokku Nõukogu esimees, saates kutse e-posti teel Nõukogu liikmetele vähemalt kaks tööpäeva ette. Igal Nõukogu liikmel, Juhatusel ning ühel kümnendikul Liidu liikmetest on samuti õigus nõuda Nõukogu koosoleku kokkukutsumist;
4.3.6 Nõukogu koosolek on otsusevõimeline, kui seal osaleb üle poole Nõukogu liikmetest, s.h Nõukogu esimees. Igal Nõukogu liikmel on üks hääl. Nõukogu otsused tehakse koosolekul osalenud Nõukogu liikmete lihthäälte enamusega. Isikuvalimistel loetakse valituks kandidaat, kes sai teistest enam hääli. Häälte võrdsel jagunemisel on vastu võetud ostus, mille poolt andis hääle Nõukogu esimees. Nõukogu võib võtta otsuseid vastu koosolekut kokku kutsumata;
4.3.7 Nõukogu pädevuses on:
• nõukogu esimehe valimine;
• juhatuse tegevuse üle järelevalve teostamine;
• juhatuse koostatud Liidu aastaeelarve ja tegevuskava kinnitamine;
• Liidu liikmete vastuvõtmine ning väljaarvamine;
• vajadusel audiitori nimetamine ning audiitorkontrolli korraldamiseks vajalike lepingute sõlmimine;
• liikmemaksu muutmisettepaneku, juhatuse liikmete valimise ja tagasikutsumise ja juhatuse liikmete tasu ja muude hüvede määramise ettepanekute tegemine üldkoosolekule;
• aastaaruannete arvamuse esitamine enne üldkoosolekule esitamist.
4.4 Liidu operatiivse juhtimise eest vastutab Juhatus:
4.4.1 Juhatuse nimetab ametisse Üldkoosolek;
4.4.2 Juhatusse kuulub 1-3 liiget. Juhatuse liikme volitused kehtivad viis aastat. Juhatuse liikme võib enne volituse lõppemist tagasi kutsuda Üldkoosolek, kui Juhatuse liikme tegevus on vastuolus Liidu tegevusega ja/või kahjustab Liidu mainet;
4.4.3 Juhatus valib enda liikmete seast esimehe, kes korraldab Juhatuse tööd;
4.4.4 Juhatuse pädevuses on Liidu operatiivne juhtimine. Juhatus värbab ja juhib Liidu tegevmeeskonda, määrab nende palgad, esindab Liitu ning viib igapäevaselt ellu Liidu tegevusi.
5.1 Kõigis olukordades, mida pole Põhikirjaga ette nähtud, kohaldatakse seaduses sätestatut.
5.2 Liidu ühinemine, jagunemine ja likvideerimine toimuvad seaduses ettenähtud korras.
5.3 Pärast võlausaldajate kõigi nõuete rahuldamist ja raha deponeerimist jaotatakse allesjäänud vara lähtuvalt Üldkoosoleku otsusest.